172ZOBRAZENÍ

Určitě jste již někdy viděli studenty kousat si jejich nehty před zkouškou, nebo herce v zákulisí, či odborníky před interview dělat to samé. Lidé se pro kousání nehtů nerozhodují, ale kousají si je zcela podvědomě. Příčin může být mnoho: nervozita, napětí, stres… Ovšem pokud se kousání nehtů přehlíží, může se v mžiku oka proměnit v nekontrolovatelný zlozvyk.

Proč by se někdo vůbec měl snažit s kousáním nehtů přestat?
Hlavním důvodem je, že my všichni chceme mít dlouhé, nádherné a hezky vytvarované nehty. Přesně o takových si ale můžou ‚kousači‘ jen nechat zdát.
Neméně důležité je, jak kousání nehtů působí. Představte si dívku, co si na rande začne z nervozity kousat nehty. To v chlapci určitě nezanechá pozitivní dojem.
Za nehty se během dne usadí všelijaká špína a nečistota, která se při jejich kousání dostává rovnou do úst.
Skoncovat se zlozvykem okusování nehtů není nepřekonatelný úkol. S trochou sebekontroly a odhodlání to dokáže každý.
Nejprve si stanovte svůj cíl - krátký časový interval, během kterého si nesmíte kousat nehty. Např. 3dny, týden, podle toho jak moc si věříte.
Nezapomeňte se odměnit, pokud vydržíte. Odměnou může být cokoliv. Třeba barva na nehty, nebo nějaké příslušenství. Ovšem když nevydržíte, tak si dejte facku, nebo se potrestejte omezením nákupů pro následující měsíc. Odměna vás bude motivovat se zlozvykem přestat. Díky trestu si nebudu chtít kousat nehty znovu.
Někteří lidé zkoušejí celý den nosit rukavice, jen aby si nemohli kousat nehty. Ze začátku to také můžete zkusit a po pár dnech vyzkoušejte, jestli to půjde i bez rukavic.
Nikdo si rád nedává do úst věci, které chutnají hnusně. Toho můžete využít. Naneste si na nehty netoxický gel. Nepříjemná chuť gelu vás nenechá kousat si nehty. Jen nezapomeňte použít netoxický gel.
Nezapomínejme, že zlozvyky vždy vycházejí z podvědomí. Můžete si tedy zkusit vrýt do podvědomí, že kousání nehtů je špatné. Každý den než půjdete spát, si desetkrát nahlas řekněte: „Nebudu si kousat nehty!“