151ZOBRAZENÍ

Pomůcek pro kojení se na trhu nabízí nepřeberné množství. Jak se v nich vyznat? Nejlépe, když se maminky v očekávání zúčastní některého z předporodních kurzů, kde jim poradí zdravotní sestra či laktační poradkyně. Mnohdy totiž maminky nakoupí před porodem raději vše, aniž by tušily, zda to vůbec budou potřebovat.

Za první důležitou pomůcku považuji formovač bradavek (Medela nebo Niplette systém od Aventu). Je nezbytnou pomůckou pro maminky v očekávání s vpáčenými a plochými bradavkami. Ideálně, když je těhotná žena začne používat od cca 6 měsíce těhotenství. O tom, zda formovač potřebujete či ne, vám řekne gynekolog nebo jeho zdravotní sestra na těhotenské prohlídce.

Před porodem bych určitě doporučila nákup hojivé masti. Mast pro ošetření bradavek (např. Bepanthen nebo Purelan). Nešetřila bych na kvalitní podprsence pro kojící maminky. Pro prsa plná mléka je velice důležitá podpora (i jako prevence bolesti zad). Samozřejmostí jsou nastavitelná ramínka, snadné odepínání bezešvého košíčku jednou rukou, příjemný materiál.

Nezbytnou součástí předporodního nákupu by měly být i praktické prací vložky do podprsenky. Udržují totiž pokožku prsou suchou a zabraňují znečištění prádla při samovolném vytékání mléka zejména v období šestinedělí. Jednorázové vložky doporučuji např. pro období cestování, kdy není možnost prát. 

Do porodnice bych přibalila i hot/cold gelové obklady. Zklidňující prsní gelové obklady jsou dlouhodobě užitečné: studený obklad přináší úlevu při nalití prsou po porodu, zatímco teplý obklad napomáhá spouštění mléka, dále jsou výborným pomocníkem při onemocnění prsu, jako je např. retence mléka.

První dny po porodu jsou pro mnohé maminky z hlediska kojení velmi bolestivé. Nejčastěji nesprávnou technikou kojení může dojít k poranění bradavek. Hojení bolestivých bradavek, trhlinek, ragád urychlují hydrogelové polštářky. Maminkám přinášejí okamžitou úlevu a jejich účinnost se projevuje velice rychle.

Nezbytnou pomůckou je pro všechny kojící maminky odsávačka, a to nejen pro první týdny po porodu. Mnohým maminkám znovu nastartuje kojení i v období tzv. laktační krize či je nepostradatelným pomocníkem v období růstového spurtu miminka. Na méně časté odsávání postačí manuální, ale osobně doporučuji elektrickou odsávačku, protože zpočátku by měly maminky odstříkávat mléko velmi často. A vzhledem k tomu, že po porodu by maminky měly co nejvíce odpočívat, je elektrická pohodlnější a také k namáhaným bradavkám šetrnější.

Sada lahviček/ nádobek na uskladnění mléka se hodí zejména pro období, kdy má miminko zvýšenou potřebu mléka a tvorba mléka se ještě jeho nárokům nepřizpůsobila. Je velice vhodné, když maminky od samého počátku myslí „na horší časy“ a mléko si schovávají do mrazáku. Pro dokrmení svého hladového miminka pak nemusejí hned sahat po umělé výživě, ale pro své mléko do lednice či mrazáku. Lahvičky je nejlepší pořizovat současně s odsávačkou a sterilizátorem, a to od jedné firmy, aby např. bylo možné odsávat rovnou do lahvičky a tu uskladnit atp.

Pokud má maminka pocit, že miminku její mléko nestačí nebo z jakéhokoliv důvodu nepije efektivně, je vhodné pro dočasné dokrmení miminka, pokud chceme zachovat kojení, používat stříkačku. Tento alternativní způsob krmení se maminky učí již v porodnici, je velice jednoduchý a zvládnou ho i tatínci, zatímco maminky mohou např. odpočívat.

Pro snadnější krmení stříkačkou je velmi praktické dokoupit Finger tip. Tento nástavec je důmyslnou (nikoliv drahou) pomůckou pro pohodlnější dokrmování miminka.

Když si maminka pořídí odsávačku, lahvičky pro uskladnění mléka, je nejpraktičtější pořídit si od stejné firmy i sterilizátor. Na trhu jich je hodně, mnoha maminkám vyhovuje multifunkční, s nímž je možné i cestovat, aniž by zabral mnoho místa, a zároveň ohřívá mléko a později i příkrmy.

Další pomůcky, které jsou velice užitečné:

chránič bradavek, mušle - sběrač mléka. Jsou maminky, kterým mléko doslova teče z prsou, zároveň jsou i maminky, které bolestí nesnesou na prsou ani oděv. Chránič bradavek se vkládá do podprsenky, prsa tak dýchají, urychluje se proces hojení a zabraňuje tvorbě plísní…

Mezi praktické pomůcky bych zařadila i polštáře pro kojení, ale mnohým maminkám namísto nich vyhovuje použití klasických péřových polštářů. A proč? Protože drží tvar a pak nejsou starosti s jeho využitím po období kojení.

A většina maminek v tomto období pije speciální čaje pro kojící maminky. A v neposlední řadě je to lahvička Calma, speciálně navržená pro kojené děti, která může občas může kojení zastoupit.

Speciálním pomocníkem, na který nedají mnohé maminky dopustit je ještě suplementor, jenž umožňuje dítěti sát mateřské mléko (nebo formuli) z nádobky a současně sát z matčina prsu. Je to praktická pomůcka pro navýšení laktace a pomocník při krmení nedonošených dětí se slabým sacím reflexem, při rozbíhání laktace nebo jejím znovu nastartování, při kojení dvojčat…

Před porodem bych všem maminkám doporučila koupit si pomůcky jako je mast, prací vložky do podprsenky, kvalitní podprsenku pro kojící a případně hot/cold obklady a stříkačku. Dále bych se soustředila na výběr vhodné odsávačky, kterou bych však doporučila koupit až po porodu (tatínek vyzvedne zarezervovaný typ), ideálně v období pobytu v porodnici, aby se maminka mohla případně zeptat sestřiček na její správné používání.

A v případě jakýchkoliv dotazů, bolestí, starostí bych neváhala se obrátit na laktační poradkyni. Přece jen ty zkušené mají nejen vyčtené a získané znalosti, ale i zkušenosti s mnoha a mnoha maminkami a děťátky. A mnohdy stačí „jen“ rozhovor po telefonu.