99ZOBRAZENÍ

Antwerp Royal Academy of Fine Arts byla založena roku 1663 a je jednou z nejstarších svého druhu v Evropě.Po staletí se vyvíjela a od 60. let minulého století bylo na Royal Academy založeno mnoho nových odvětví, jakými jsou např. grafická úprava, fotografování, klenotnictví, umělecká keramika a především módní návrhářství.Postupem času začalo módní oddělení získávat vysoce tvůrčí podobu a mezinárodní úroveň, o což se zasloužila Mary Prijot spolu s Marthe Van Leemput, který do učebních osnov přidal prvky krejčovského umění a návrhářství.

Na začátku 80. let, kdy módní oddělení vedla právě Mary Prijot, absolvovali tuto akademii návrháři, jakými jsou např. Ann Demeulemeester, Dirk Bikkembergs, Walter Van Beirendock, Dirk Van Saene, Dries Van Noten a Martin Margiela.

A právě na počátku 80. let se začali antverpští módní návrháři dostávat do povědomí módního světa. Od té doby se módní oddělení Royal Academy těší mezinárodnímu zájmu.

Módní oddělení antverpské Royal Academy vnímá módu v nejširším slova smyslu, a to jako formu vyjádření emocí dnešní doby, což častokrát oblékání opravdu odráží.

Lidé zajímající se o módu nejsou skupinou lidí zaujatých sama sebou, jak je to často vnímáno, vždyť v módě je svoboda vyjádření, které může být sice někdy šokující, děsivé, ale naopak i ohromující či svůdné.

Módní oddělení nabádá své studenty hlavně k inovaci neboli zlepšení módy jako takové, k obnovování, otevírání nových rozhledů a k překonávání stávajícího pojetí módy. A tímto je ovlivněn každý z antverpských návrhářů. Hlavním cílem je povzbudit studentyk tvořivosti a hledání netradičních podob módy, např. kombinace barev a originální zpracování materiálů. Velký důraz je také kladen na experimentování, improvizaci a vylepšování.

Módní návrháři, kteří absolvují tuto akademii, vytváří oblečení buď pro komerční účely nebo módní značky, ale také navrhují své vlastní kolekce.Veliký rozdíl mezi antverpskou akademií a podobnými studijními obory na technických institutech je hlavně ve tvůrčím a výtvarném přístupu.Návrháři, kteří na akademii studují čtyři roky společně s malíři, sochaři, grafiky a studenty ostatních oborů, žijí v kreativním uměleckém prostředí, což na jejich osobnosti zajisté zanechá určité stopy.

Studenti musí ve svých návrzích ukázat vysokou míru originality, také proto jsou po absolvování akademie schopni tvořit své vlastní a osobité návrhy,čehož jsou již tvořící návrháři zajisté důkazem.